45 починати – 32-годишен скопјанец е најмладата жртва на Ковид-19


32-годишен пациент од Скопје е најмладата жртва на коронавирусот во последното деноноќие.

Според податоците кои ги испрати Министерството за здравство, во последните 24 часа починале 45 лица заразени со Ковид-19.

Blood sample with respiratory coronavirus positive

Најголем дел, дури 20 се од Скопје, (89г , 85г , 84г , 83г ,81г ,81г, 77г , 76г , 76г , 76г ,73,71г, 69г, 68г 67г, 66г,62г,61г, 59г, 32г ), 4 од Битола ( 81г, 62г, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 г и 56 г ), Гостивар ( 77 г, и 63 г) , Охрид (84 г и 70г), Струмица (73г и 67г) , Кочани (86г и 74г) и Гевгелија (74г и 64г) , по 1 починат од Куманово (78г) , Кавадарци ( 61г), Штип (61г) ,Кичево (73 г) ,Свети Николе (71г), Ресен (77г), Дебар (75г) ,Пробиштип ( 74г ), и Виница (69г ). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 562, Битола – 97, Куманово – 83, Велес -51, Струмица – 48, Кавадарци – 47, Охрид – 42, Прилеп – 40, Тетово – 38, Гостивар – 34, Гевгелија – 28, Кичево – 26, Штип – 22, Радовиш – 17, Свети Николе и Валандово – по 14, Кочани, Ресен и Берово – по 13, Крива Паланка – 11, Пробиштип – 8, Неготино – 7, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 5, Крушево и Богданци – по 4, Демир Капија – 3, Демир Хисар – 2, Виница, Кратово и Пехчево – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 61033, активни 10647

Прилеп 7344, активни 1082

Куманово 7264, активни 1096

Тетово 6520, активни 649

Битола 4911, активни 1053

Велес 4779, активни 799

Гостивар 4714, активни 514

Кавадарци 4665, активни 724

Штип 4424, активни 465

Охрид 4330, активни 752

Струмица 3441, активни 432

Струга 2741, активни 250

Кочани 2353, активни 262

Кичево 2123, активни 241

Неготино 1997, активни 356

Гевгелија 1943, активни 393

Свети Николе 1323, активни 125

Крива Паланка 1112, активни 109

Ресен 1079, активни 205

Радовиш 960, активни 140

Берово 895, активни 124

Дебар 869, активни 44

Делчево 872, активни 102

Пробиштип 717, активни 80

Виница 655, активни 94

Валандово 559, активни 96

Крушево 443, активни 123

Богданци 429, активни 72

Демир Капија 373, активни 63

Кратово 338, активни 26

Демир Хисар 333, активни 43

Македонски Брод 318, активни 45

Пехчево 239, активни 28

Македонска Каменица 212, активни 16

Дојран 118, активни 15

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1