Аларм од експертите: Затоплување како сега не е забележано во нашата ера


Глобалните температури од 1850 година се зголемени за 1,1 степен Целзиусов.

Според анализите на НАСА и на НОАА, во 2018 година биле измерени температури на воздухот на Земјата, што биле четврти најтопли од 1880 година досега. Во светски рамки, измерените температури во 2018 година биле пониски споредено со 2017, 2016 и 2015 г., но генерално изминатите пет години се најтопли во поновата историја. Според научниците, затоплувањето во голема мера се должи на зголемените емисии на јаглерод диоксид и другите стакленички гасови во атмосферата предизвикани од човечки фактор.

Просечната годишна температура од 1850 до денес…

Глобално затоплување – годинава над 40.000 рекордни температури!

Од 1 јануари оваа година се забележани над 40.000 рекордни температури. Статистички, на секоја рекордна температура во минус, забележани се два жешки рекорди, пресметал Џери Мил од Националниот центар за атмосферски истражувања во Колорадо.

„Во текот на изминатите 2000 години, глобалните температури никогаш не се зголемиле толку брзо како сега“, се наведува во студиите. Станува збор за две одделни студии кои анализираат 2.000 години на трендови во климатската историја на нашата планета.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1