Членови на македонско-бугарската комисија се оградуваат од изјавите на Заев


Дел од членовите во македонско-бугарската историска комисија се оградуваат од ставовите на премиерот Зоран Заев искажани во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС.

Како што пренесува Дојче Веле, првата реакција е на Љубица Спасковска, која вели дека ги осудува последните изјави на премиерот и апелира политичарите да се воздржуваат од тврдења кои не се во нивни домен на познавања и експертиза.

„Во цела западна историографија и во доменот на јавна историја терминот окупација е општоприфатен и за улогата на Бугарија во Втората Светска Војна доволно говори мировниот договор потпишан со сојузниците вклучително и со Македонија како дел од Југославија во 1947“, вели таа.

Потоа се огласи и Огнен Вангелов, член на Комисијата кој го сподели ставот на Спасковска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1