Царовска реагира: Изјавата за „Детектор“ е целосно извртена


Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на својот Фејсбук профил реагираше на манипулациите со нејзина изјава што се појави во дел од порталите веднаш по нејзиното гостување во емисијата „Детектор“ на ТВ Сител.

Таа реагираше на насловите во кои се наведува дека Царовска тврди дека четиричлено семејство може да го помине месецот со 17.000 денари.

Царовска, на својот Фејсбук профил тврди дека насловите во „Република“, „Прес 24“ и „Денешен“ се целосно извртување на вистината. Таа во емисијата сподели индикатор објавен минатата недела од Државниот завод за статистика, но притоа не го изразува својот став.

Во својата објава на социјалните мрежи, Царовска ја споделува целата изјава во која таа цитира два извора кои објавуваат потребна сума на пари за живот во текот на месецот. Едниот е од синдикатите другиот од статистика. Ова е изјавата со која споменатите медиуми ја манипулираат јавноста:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1