Дачиќ распали по ЕУ: Што добија Македонија и Грција за тоа што го решија спорот? (ВИДЕО)


Европска унија е само бајка и тоа далечна. Со овие зборови српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ се обратил на Бледскиот форум во Словенија пред новиот американски посредник за Балканот, Метју Палмер.

Тој посебно се осврна на Македонија и на Грција и на тоа што овие две земји го решија спорот за името но не добиле речиси ништо за возврат од ЕУ.

Македонија заедно со Бугарија доби заедничко претседавање со Берлинскиот процес. Им честитам на ова, тоа е голем успех. Еве што ќе биде ако Белград и Приштина постигнат компромис-истакна Дачиќ.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1