Дали регистрирањето на вакцинација.мк значи термин и предност за антиковид вакцина?


Отстранет е безбедносниот код од сајтот вакцинација.мк, што се чекаше и по неколку часа за регистрација во системот. Откако создаде сериозни потешкотии и буквално ја блокираше платформата, техничкиот проблем е отстранет и сега интернет страната е во функција, без потреба за внесување код за потврда.

Од Министерството за здравство информираат дека пријавувањето на вакцинација.мк претставува единствено изразување волја за вакцинација. Но, тоа не значи и резервиран термин. Не важи ниту правилото „прв пријавен-прв услужен”.

Со внесување на личните податоци на сајтот, системот „Мој термин” само ги евидентира граѓаните кои имаат желба да се вакцинираат, а истото може да го сторат и доколку се пријават преку матичните доктори.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1