ДИК: По 100% преброени гласови Стевчо Јакимовски оди во втор круг во Карпош


Кандидатот за градоначалник на Карпош од редовите на ГРОМ Стевче Јакимовски влезе во вториот круг по пребројаните 100% од гласовите на ДИК. Имено тој освои 6.830 гласови, додека второ пласираниот Оливер Зафировски од ВМРО-ДПМНЕ има 6.551 глас. Прво пласиран е Душко Весковски од СДСМ со освоени 9.296 гласа.

Во однос на советничките мандати освоени во Карпош СДСМ има освоено 8 , ВМРО-ДПМНЕ 7, ГРОМ 2, Левица 4, Невена Георгиевска 2.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1