Димитров: Најмалку што заслужуваме е ЕУ да е директна со нас


Најмалку што Еропската унија му должи на регионот е да биде директна со нас. Ова го напиша денеска министерот Никола Димитров.

„Благодарност до сите лидери кои се бореа за отворање на преговорите заедно со нас, признавајќи го и потврдувајќи го историскиот Преспански Договор, но и поттикнувајќи ги домашните реформи и европскиот наратив на Северна Македонија, земја кандидат веќе 14 години. Додека чекаме нов консензус, ние мораме да продолжиме да ги браниме европските вредности дома“, напиша Димитров.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1