Фајон: Макрон срамота е разбуди се!


Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

„Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и одговорност! Лидерите на овие земји ги завршија своите должности! Сега е време Советот на Европската унија да го заврши својот дел и конечно да се согласи за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија“, пишува Фајон споделувајќи слика со Заев, Шекеринска и Димитров.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1