Фон дер Лајен: Најверојатно и денеска нема одлука- длабоко жалам


Најверојатно нема да има одлука за почнување на преговори за прошурување на денешниот Самит, смета претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјeн, која за весникот „Политико“ отворено кажала дека воопшто не е среќна поради тоа.

Длабоко жалам бидејќи верувам дека овие земји направија огромни напори да се приближат до Европската унија, па затоа е многу битно да добијат позитивен сигнал, изјавила Фон дер Лајен, зборувајќи за Македонија и Албанија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1