И официјално ДАТУМ НЕМА – Туск ни порача ,,Ве молам не се предавајте,,


Престедателот на Европскиот совет Доналд Туск на самиот почеток од прес конференција на крајот од самитот на ЕУ лидерите рече дека немало согласнот меѓу лидерите за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ. Останува одлуката да биде донесена за време на хрватското претседателствување со ЕУ, во мај 2020 –година.

Северна Македонија и Албанија не се виновни, комисијата утврди дека сторија се што се бараше од нив. Преспанскиот договор е неверојатно постигнување. Тие се подготвени, но некои земји членки не се подготвени за нив. Нема да коментирам повеќе за тоа , рече Туск.
Но имам една порака до Северна Македонија – ве молам не се откажувајте, нема потреба од фрустрација, вие го сторивте своето, ние не. Не се сомневам дека еден ден ќе станете полноправни членки на ЕУ.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1