Италија воведе задолжително носење маски на отворено


Владата на Италија издаде наредба до граѓаните дека носењето маски на отворено е задолжително во целата држава, со цел да се спречи ширењето на вирусот Ковид 19.

Италија бележи постепено зголемување на новите случаи во претходните два месеца, иако бројките се уште се значително пониски во споредба со Франција, Шпанија и Велика Британија.

Исто така беше одлучено да се продолжи вонредната состојба до 31 јануари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1