Избрана новата Влада на Република Македонија


Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани вчера пред полноќ во Собранието избрана е новата Влада на Република Северна Македонија која ќе ја предводи премиерот Димитар Ковачевски.

Овој владин кабинет предводен од СДСМ ќе има еден член повеќе од претходниот – министер без ресор за дијаспора, место што и припадна на Алтернатива.

Ковачевски ќе има четворица заменици, Артан Груби (ДУИ) – прв вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Славица Грковска (СДСМ) – вицепремиер за борба против коруција и криминал, Бојан Маричиќ (СДСМ) – вицепремиер за европски прашања и Фатмир Битиќи (СДСМ) – вицепремиерот за економски прашања.

За членови на Владата се избрани:

Оливер Спасовски (СДСМ) – министер за внатрешни работи,

Славјанка Петровска (СДСМ) – министерка за одбрана,

Никола Тупанчевски (предложен од СДСМ) – министер за правда,

Благој Бочварски (СДСМ) – министер за транспорт и врски,

Љупчо Николовски (СДСМ) – министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, 

Јована Тренчевска (СДСМ) – министерка за труд и социјална политика

Бисера Костадиновска Стојчевска (СДСМ) – министерка за култура,

Горан Милевски (ЛДП) – министер за локална самоуправа, 

Беким Сали од Алтернатива – министер за здравство,

Јетон Шаќири (ДУИ) – министер за образование и наука, 

Бујар Османи (ДУИ) – министер за надворешни работи,

Фатмир Бесими (ДУИ) – министер за финансии,

Крешник Бектеши (ДУИ) – министер за економија,

Насер Нуредини (ДУИ) – министер за животна средина,

Адмирим Алити од Алтернатива, министер за информатичко општество и администрација

Џемаил Чупи од Алтернатива – министер без ресор задолжен за дијаспората. 

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1