Koj e Aлбин Курти, најверојатниот премиер на Косово – Бараше соединување со Албанија


Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти најверојатно ќе биде нов премиер на Косово откако неговата партија освои најмногу гласови на изборите.

Курти има 44 години и е познато лице во политичкиот живот.Тој досега неколкупати беше апсен отако неговата партија организараше протести во Приштина како и за фрлање на солзавец во Парламентот.

Во говорот во Приштина пред пет години, Курти повика на соединување на Албанците, нагласувајќи дека косовската опозиција не смее да дозволи, како што рече, Србија да биде на само три километри од Приштина. Според него, влатите, наместо да го соедини Косово со Албанија, го соединува со Србија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1