ЛУЃЕТО ВРЕСКАА, БЕШЕ ХОРОР! Изјава на преживеан патник за ТВ Клан (ВИДЕО)


Младата двојка која ја преживеа трагедијата во Бугарија, 26-годишниот Љуљзим Сулејмани од Прешево и неговата свршеничка, Медина Љутфи (25) од кумановски Сопот, од софиската Клиничка болница го раскажаа пеколот што го доживеале на автопатот, кога изгоре автобусот на туристичката агенција „Беса Транс“ и животот го загубија 45 луѓе.

Сулејмани го скршил прозорецот од автобусот и успеал да ја извлече Медина и уште петмина патници. Тие седуммина се единствените преживеани во катастрофата на автопатот „Струма“.

Љуљзим и Медина раскажуваат како седеле на претпоследните седишта во автобусот, и како за среќа, Љуљзим бил буден и свесен во моментот на несреќата, со свои очи гледајќи ја целата морничава сцена.

Сулејмани вели дека откако избувнал пожарот во автобусот, успеал да го скрши страничното стакло на автобусот, со што ја испружил раката и ја повлекол со себе својата свршеница која не можела да оди, бидејќи ѝ била скршена ногата.

-Додека одеше автобусот, од десната страна удри во тротоарот, тркалата на автобусот пукнаа и почна да избувнува пожар и имаше многу чад. Потоа автобусот се движеше 20 метри лево и сам застана. Луѓето почнаа да повраќаат, да врескаат како во хорор филмови. Успеав да избегам бидејќи го зедов чеканот во автобусот и го скршив стаклото. Ја извадив свршеницата и уште пет лица, изјави Сулејмани за ТВ Клан.

Медина низ солзи раскажува за ужасот низ кој поминала. Грчевито обидувајќи се да се спаси, таа го слушала плачот на многуте деца во автобусот.

– Не знам, спиев, и одеднаш ги слушнав сопатниците како плачат и викаат. Љуљзим го скрши стаклото, и не знам како излегов. Кога видов дека го имам отворено стаклото зад главата, и скокнав цврсто. Црн чад беше, како експлозија на бомба. Сите спиевме, беше околу два по полноќ. Слушнав детски плач, имаше многу деца, раскажува таа.

Изјавите се на албански јазик

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1