Мајка му го одвела во Сирија кога им се приклучила на терористите: Конечно вратен кај својот татко


Службениците од Црвениот крст и Црвената полумесечина соопштиле дека Албанецот Алвин, кого неговата мајка го одвела во Сирија кога се приклучила на терористичката организација Исламска држава, е ослободен од преполн камп.

Тој денес со својот татко се упатил во Италија, пренесува “AP”. 

Приказната за 11-годишниот Алвин го привлекла вниманието на јавноста во Италија откако телевизијата известила за мачните обиди да неговиот татко да го врати дома.

Детето се нашло без семејството во кампот Ал Хол, со кој управуваат курдските сили на североистокот на Сирија, откако неговата мајка и браќата и сестрите загинале во борбите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1