Меркел утре ќе се вакцинира со „АстраЗенека“


Германската канцеларка Ангела Меркел во петок ќе се вакцинира против коронавирусот со вакцината на „АстраЗенека“, дознава дневниот весник Die Welt.

Германската канцеларка, којашто во јули ќе наполни 67 години, ќе се имунизира против Covid-19 со вакцината којашто во Германија, поради проблемите со крвни згрутчувања кај помладите лица, се применува само кај повозрасните од 60 години.

Еден од портпаролите на германската влада одбил да ја потврди оваа информација, повикувајќи се на изјавата на главниот владин портпарол Штефан Зајберт од понеделникот, кога е најаведно дека канцеларката Меркле „ќе се вакцинира во догледно време“ и дека јавноста за тоа ќе биде известена.

Претходно со вакцината на „АстраЗенека“ се вакцинираше и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој тогаш изјави дека „има довреба во вакцините коишто добиле дозвола во Германија“.

По препорака од Централната комисија за вакцините во Германија од почетокот на април со препаратот на „AstraZeneca“ се имунизира само населението над 60-годишна возраст.

Министрите за здравство на сојузните германски покраини пред негколку дена одлучија лицата кои како прва доза ја примиле вакцината на „AstraZeneca“, како втора доза да ја примат вакцината на „Pfizer/Biontech“ или на „Modernа“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1