Мицкоски на лидерската предложил со црвени линии да и се одговори на Бугарија – Заев и Пендаровски се согласиле


Македонија итно треба да донесе резолуција со која ќе одговори на Декларацијата на Бугарија во која се поставуваат нови услови кои го задираат македонскиот јазик и историја, и со која ќе постави црвени линии, предложил Христијан Мицкоски на вчерашната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски.

Сите партиски лидери, вклучително и премиерот Заев и претседателот Пендаровски се согласиле со овој предлог, потврдија од ВМРО-ДПМНЕ за Фокус.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1