Мицкоски: Ми се гади кога ќе видам дека нема пари за маски, а има пари за СЈО


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека кога ја видел уредбата за издвојување на буџетски пари за СЈО, останал згрозен. Тој рече дека му се гади од таквите одлуки и дека тоа мора веднаш да прекине, а повеќе пари треба да добијат оние кои во првите борбени редови се справуваат со корона кризата.

„Кога ја добив таа информација и кога ја прочитав уредбата за финансиски надомест за сите оние слуги од СЈО, наспроти сите оние кои во првите редови се борат против корона вирусот, се згрозив како. Не можам ниту како човек да верувам, и можам само да кажам дека ми се гади и од сето она со кое сега се соочуваат македонските граѓани“, рече Мицкоски на денешната прес-конференција.

Целата прес-конференција на Мицкоски, на следното видео:

tv21.mk

https://www.facebook.com/watch/?v=243495570029856
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1