Младата Лана од Мостар била се уште жива кога убиецот ја фрлил во реката


Истражниот тим на МУП на Кантонот Западна Херцеговина, кој веќе 18 дена е под надзор на Кантонското обвинителство, во континуитет работи на случајот за бруталното убиство на Лана Биједиќ (19) од Мостар, во последните денови од пребарувањето за местото каде е убиена оваа несреќна девојка, со надеж дека ќе пронајде некаква трага.

Телото на несреќната девојка е пронајдено во реката Студенчица, веднаш под коловозот на автопатот А1 што води кон Бијача.

Мисерија е дека на местото на кое е пронајдено телото на девојката нема траги од крв иако Лана се здобила со повеќе удари, како што покажа и обдукцијата.

Обдукцијата покажала дека девојката е повеќе пати удирана со тврд тап предмет, а потоа е давена, но најстрашно е дека кога била фрлена во реката Лана била се уште жива.

Телото на девојката го забележал рибар. Тој најпрвин не бил сигурен дека се работи за човечко тело, а се наоѓало на длабочина од еден метар, свртена со лицето надолу, додека преку главата и била капата од дуксерот,.

Полицијата го истражува целото подрачје, но засега не може да се утврди на кое место била убиена Лана.

Во истражниот тим е формиран специјален тим за повторно да ги анализира снимките направени од видео надзорот за решавање на енигмата на движењето на Лана од Трејзат, како што е снимено од камерите, до Студеница и да се најде каква било трага што ќе ги одведе до нејзиниот убиец.

Обвинителството на HХК синоќа повтори дека нема да издава повеќе информации за случајот Лана Биједиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1