МВР со апел за најавениот пеколен бран: Казни до 8 години затвор


Со порастот на температурите, се зголемува и опасноста од избувнување пожари, па поради тоа МВР апелира до граѓаните да не ги палат отпадоците, меѓите и стрништата на нивите и да не фрлаат неизгаснати цигари на отворен простор.

  • Министерството за внатрешни работи потсетува дека секој кој на било каков начин ќе предзвика пожар ќе се соочи со ригорозни казни односно затворска казни од шест месеци до осум години. Министерството за внатрешни работи презема координирани превентивни и други мерки, во месните заедници, со граѓански советодавни групи, навреме да се пресретнат овие појави, а во соработка со другите надлежни институции засилени се и контролно-репресивните активности, велат од таму преку соопштение.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1