МВР со детали за шверцот на 700 кила кокаин – Силвија одговорна за трансфер на 10.000 евра


Актерката Силвија Стојановска била само помагач на криминалната група која дистрибуирала кокаин во земјите од западна Европа, одговорна за резервирање на хотелски претстој, но и за трансфер на 10 илјади евра. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот Оливер Спасовски.

Уапсени се вкупно пет лица, а по две се трага, а во Скопје е приведен и сопругот на Силвија, Воислав Будисављевиќ. Во Мадрид е приведен и братот на Будисаљевиќ, заедно со уште двајца шпански државјани.

Сите се сомничат за неовластено производство и пуштање во промет на наркотици. Акција е спроведена со помош на шпанската полиција и американскиот оддел за сузбивање на шверц со дрога.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1