Најголем упад на Твитер: Хакирани профилите на Бил Гејтс , Џеф Безос, Маск, Обама…


Профилите на Твитер на многу познати личности и големи компании беа хакирани вечерва, според многу странски медиуми, што е невидена крипто измама.

“Ќе ги удвојам сите исплати на мојата адреса на биткоин во следните 30 минути. Вие депонирате илјада долари, ќе ви дадам 2”, пораката е објавена на профилот на Бил Гејтс, а слични се објавени на другите хакирани профили. Портпаролот на Бил Гејтс вели дека не станува збор за твит на Гејтс.

„Ние сме свесни за безбедносниот инцидент. Истражуваме и преземаме чекори за решавање на ситуацијата. Ќе објавиме се што знаеме наскоро“, соопштија од Твитер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1