НАЈНОВО: Трамп ги забрани сите патување од Европа во САД наредните 30 дена поради Корона


Претседателот Доналд Трамп најави дека ќе има забрана за патувања во Соединетите држави од Европа во наредните 30 дена, во обид да се спречи ширењето на пандемијата на коронавирус.

Нарекувајќи го коронавирусот „странски вирус“, Трамп ја нападна Европа поради тоа што не презеде исти активности за контрола на коронавирусот.

Трамп исто така најави дека ќе побара од Конгресот законодавна акција за да се обезбеди ослободување од данок, како и други мерки за неколку групи погодени од вирусот.

Забелешките на Трамп следуваа по денот на продлабочување на загубите на пазарот и изјавата на Светската здравствена организација дека коронавирусот достигнал ниво на пандемија.

„Кога се фокусираше само на Кина, имавме период на време, привремено, да можеме да направиме патничко ограничување што спречуваше навлегување на случаи во САД“, рече д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести , изјави за „Ситникот на улицата“ на CNBC.

„Кога имате вклучени повеќе земји, тоа е тешко е да се направи; всушност, тоа е скоро невозможно “.

Повеќе од 1.200 случаи се дијагностицирани во Соединетите Држави, додека има најмалку 118.000 случаи низ целиот свет.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1