Ништо од Заев и Ципрас, Нобеловата награда за мир замина кај Етиопјанец


Премиерот Заев и екс премиерот на Грција Ципрас извисија – не ја добија Нобеловата награда за мир. Денеска е објавено дека добитник на 100. Нобелова награда за мир во 2019. година е премиерот на Етиопија Абиј Ахмед Али.

Во образложението на Шведската кралска академија се наведува дека на Ахмед му е доделен Нобел поради неговите напори за постигнување мир и меѓународна соработка, посебно заради неговите одлучни иницијативи да се реши пограничниот конфликт со соседот Еритреја, пренесува „Ројтерс“.

Етиопија и Еритреја ги обновија односите во јули 2018. година, после повеќегодишен конфликт.

Наградата вредна 900.000 долари ќе биде врачена 10. Декември во Осло.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1