Одлучено: Укинување на полицискиот час и државниот карантин


По 42-часовниот карантин кој што траеше 11 часот во недела до 05 часот утринава Комисијата одлучила а Владата усвои укинување на полцисискиот час.

На денешната прес конференцијата која се одржа веднаш по завршувањето на седницата претседателот на Влада, Оливер Спасовски ги соопшти одлуките кои беа донесени на денешната Владина седница.

  • Од утре 27 мај целосно престанува важењето на одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија. Од четврток 28 мај почнуваат со работа угостителските објекти со прецизно утврден соодветен протокол за нивна работа во отворените делови односно терасите на овие објекти, а работата во затворените делови и во објектите кои немаат тераси ќе се регулираат во наредната фаза. – соопшти Оливер Спасовски.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1