Одново се суди за апсењето на Љубе Бошковски


Судењето за предметот “Тортура” вратено на почеток. Поради промена на поротник и изминување на три месеци од последното одржано рочиште, судењето за начинот на апсење на Бошковски денеска почна одново.

Судот не го прифати предлогот на адвокатите на Сашо Мијалков да се прекине кривичниот прогон заради ненадлежност на обвинителите кои го застапуваат предметот откако тие ги презема републичкиот јавен обвинител.

На почетокот од повтореното судење, првообвинетиот во предметот, Сашо Мијалков рече дека апсолутно не се чувствува за виновен за делото кое му се суди.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1