Почна судењето на 93 годишен нацистички чувар


Во Хамбург почна судењето на 93- годишен нацистички чувар во концентрациониот логор Штутхоф.

Судскиот процес e против Бруно Деу, кој како тинејџер бил член на злогласните нацистички единици СС и чувар во концентрациониот логор Штутоф.

Деј (93), кој е на судење за 5.230 точки за соучесништво во убиството, влезе во судот во инвалидска количка, придружуван од една од неговите ќерки, јави АП.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1