Последниот американски војник што го напушти Авганистан/ФОТО


САД соопштија дека го завршиле повлекувањето на своите сили од Авганистан скоро 20 години по нападите врз таа земја како одговор на нападите врз Америка на 11 септември 2001 година.

Повеќе од 122.000 луѓе го напуштија Кабул со воздушен мост воспоставен на 14 август, еден ден пред да ја вратат контролата врз Авганистан од талибанците, кои обезбедија засолниште на милитантната група Ал Каеда, која е обвинета за напади врз Њујорк и Вашингтон во 2001 година.

Вашингтон и сојузниците на НАТО не очекуваа дека Талибанците ќе ја преземат власта толку брзо и беа принудени брзо да ја напуштат земјата, оставајќи зад себе илјадници Авганистанци кои им помагаа.
Последниот војник што го напушти Авганистан

Последниот американски војник што го напушти Авганистан беше генерал-мајор Крис Донахју. Во панцир и шлем, командантот на 82 -та воздухопловна дивизија на американската армија носеше оружје во десната рака.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1