Повеќе сезонска работа од идното лето во Хрватска – се менува законот


„Новиот закон за странци предвидува укинување на квотите или ограничувањата на ,,увозот” на работници, но бидејќи донесувањето на овој закон, кој е во процедура, се очекува околу март 2020 година, ќе и предложиме на владата до тогаш овие квоти да бидат поголеми од старите’ „Оваа година, 21 000 странски дозволи се користеа во туризмот, а во 2020 година ќе предложиме 30 000“, изјави Капели.

Дали ова ќе биде разгледано на седницата оваа недела и кога се очекува предлогот за квоти на дозволи за работа на странците во градежништвото, министерот не прецизираше, но тој е сигурен дека ќе биде наскоро за да може секторот да го реши што побрзо недостаток на работна сила.

Капели проценува дека следната година во туризмот ќе бидат потребни околу 35.000 странски дозволи за работа заради новите инвестиции и планови, но дека тоа подобро ќе се знае следната година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1