Предупредување од 11 000 научници : На човештвото му се заканува незамисливо страдање


Повеќе од 11.000 научници од 153 земји прогласија вонредна состојба поради климата, предупредувајќи дека може да донесе „незамисливо страдање“ доколку не се преземе итна акција за зачувување на биосферата.

„Научниците имаат морална обврска јасно да го предупредат човештвото за каква било голема егзистенцијална закана“, велат потпишувачите на текстот објавен денеска во списанието „Биоскјунис“.

„И покрај 40 години глобални преговори за климата, со малку исклучоци, ние генерално работевме како и обично и во голема мера не успеавме да го решиме ова чувствително прашање“, пишува Алијансата на научниците, предводена од Вилијам Рипл и Кристофер Волф од универзитетот Орегон во САД.

„Климатската криза пристигна и се забрзува побрзо отколку што очекуваа повеќето научници“, напишале потписниците.

Тие препорачуваат шест чекори што треба да ги ублажат најлошите ефекти од климатските промени: заменете ги фосилните горива со обновливи извори ; намалување на емисиите на загадувачи како метанот; заштита на екосистемите на Земјата; јадете главно растителна храна и помалку животински производи; создадете економија без јаглерод; стабилизирање на светската популација, која се зголемува за повеќе од 200.000 луѓе секој ден.

Намалувањето на отпадот од храна е клучен проблем бидејќи научниците сугерираат дека најмалку една третина од целата храна што ја произведуваме завршува во ѓубре, а во производството на таа храна се создаваат огромни непотребни емисии на стакленички гасови.

„Нашите цели мора да бидат да престанеме да зависиме од растот на БДП и потрагата по богатство кон одржување на екосистемите и подобрување на човековата благосостојба преку приоретизирање на основните потреби и намалување на нееднаквоста“, велат истражувачите.

Научниците велат дека се охрабрени од неодамнешните демонстрации на младите луѓе, кои ги предупредуваат владите да преземат акција за да ја спасат планетата, како и од други кампањи.

Како сојуз на светски научници, потписниците нагласуваат дека тие се подготвени да им помогнат на владите и на сите носители на одлуки за развој во постигнување на праведна транзиција кон обновлива и праведна иднина.

Човештвото треба да дејствува „за да го одржи животот на планетата Земја, нашиот единствен дом“, велат потписниците.

Стотици милиони луѓе би можеле да останат без своите домови поради зголемувањето на нивото на морето во текот на следните 30 години, според студијата објавена пред една недела во списанието „Nature Communications“.

Очекуваниот пораст на нивото на морето во овој период е од 0,6 до 2,1 метри.

Така, до 2050 година, областите моментно населени со околу 300 милиони луѓе ќе биде под морското ниво , додека до 2100 година, област со 200 милиони жители трајно ќе остане под море.

Нивото на морињата се зголемило во просек од 7,6 сантиметри од 1992 година, а на некои места за скоро 23 сантиметри. Со ова темпо, можно е до 2100 година нивото да морињата да се искачи за 65 сантиметри и Земјата да се загрева за дополнителни 3 степени.

Нашата планета брзо се загрева, што е особено забележливо преку топењето на глечерите од Гренланд до Антарктик.

Ледената прекривка на Гренланд, која, доколку се стопи, може да го подигне нивото на морето за 6 метри, се топи најбрзо. Помеѓу 2006 и 2015 година, таа изгуби во просек повеќе од 275 гигатони мраз годишно.

Ледената прекривка на Антарктикот исто така брзо исчезнува. Губењето на тежината е тројно зголемено помеѓу 2007 и 2016 година во однос на претходните десет години.

Околу 70% од најтешко загрозените земји се од Азија. Особено ќе бидат погодени осум земји – Кина, Јапонија, Индија, Индонезија, Тајланд, Филипини, Виетнам и Бангладеш.

Истражувањето објавено во јули годинава покажува дека стапката и обемот на глобалното затоплување го надминува тоа што е забележано досега во изминатите 2000 години.

Научниците велат дека ова е индикација дека многу од аргументите што претходно ги користеле климатските скептици не се повеќе валидни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1