Премиерот и министрите кои беа во контакт со Димитриевски, одат во домашна самоизолација


По информацијата дека градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е позитивен на КОВИД-19, а кој вчера одржа состанок на кризниот штаб на Куманово, ја информираме јавноста дека премиер Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за образование Арбер Адеми и државниот секретар во министерството за здравство Владимир Милошев кои присуствуваа на состанокот, во моментов одат во домашна изолација, информираа од Владата.

Претходно министерот за здравство и вицепремиерот, филипче и Османи се огласија на Фејсбук дека ќе останат во домашна самоизолација до понатамошни насоки.

Досега, од политички личности во Македонија, во домашен карантин се лидерите на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Тие беа во контакт со новинар заболе од коронавирус, но нивните тестови се негативни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1