Пропаѓа обраната марихуана – „Макканабис“ бара Владата итно да го врати законот за канабис залихите од цветот да не се исушат


150 милиони евра вложиле околу 30 лиценцирани субјекти и вработиле околу 800тини луѓе во произведството на медицински канабис.

По повлекувањето на предлог законот за контрола на опојни дроги од собраниска процедура од страна на владата се оневозможи извоз на сув цвет од канабис што ќе значи и потикнување и развој на овој тип на бизнис.

Од здружението велат дека ваквото однесување со повлекување на законот е тотално несериозно и дека претходните изјави на претседателот на владата дека со законот ќе има извоз стимулирајќи и нови инвеститори од Македонија предизвика голема несериозност и кон странските фирми соработници.

Од здружението најавија дека доколку законосто решение не се се усвои по итна постапка во рок од седум дена ќе излезат на протести.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1