Протест за спас на Кежаровски пред Кривичниот суд


Новинарите ќе се соберат на протест за да изразат револт откако судот денеска за уште 30 дена му го продолжи притворот на новинарот Томислав Кежаровски.

apsenje kezarovskiИницијативниот одбор за спас на Кежаровски информира дека протестот е закажан во 11 часот пред Кривичниот суд.

Кежаровски трет ден штрајкува со глад. Поради неговото апсење реагираа европските асоцијации на новинари, кои побараа слобода за новинарот.

Томислав Кежаровски беше притворен под сомнеж дека пред пет години во свој текст објавил име на заштитен сведок.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1