Први снимки по земјотресот во Албанија: Испукани ѕидови и паднати покриви


Епицентарот е абележан на подрачје на селото Мираса, а регистриран е на длабочина од 25 километри.

Земјотрес со интезитет од IV степени сперед Европската макросеизмичка скала утринава е почиствуван од населението во Охрид, Струга, Битола Ресен и околината.

Во Скопје земјотресот е почувствуван со интензитет од III степени.

Нема информации за евентуални повредени, но причинета е огромна материјална штета.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1