САД и НАТО со рекација за наредбата на Путин за висока готовност од „нуклеарно одвраќање“


Прес секретарот на Белата куќа, Џен Псаки денеска изјави одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги стави руските сили за нуклеарно одвраќање на висока готовност е дел од моделот за производство на закани од страна на Москва со цел да ја оправда агресијата.

„Го видовме како го прави ова одново и одново. Во ниту еден момент Русија не беше под закана од НАТО, дали Русија беше под закана од Украина. Сето ова е шема од претседателот Путин и ние ќе се спротивставиме на тоа. Имаме способност да се браниме“, рече таа.

Говорејќи на состанокот со високи функционери, Путин рече дека водечките сили на НАТО дале „агресивни изјави“ заедно со западните земји кои вовеле осакатувачки финансиски санкции против Русија, вклучувајќи го и самиот претседател.

Путин им нареди на рускиот министер за одбрана и на началникот на Генералштабот на војската да ги стават силите за нуклеарно одвраќање во „специјален режим на борбена должност“, што значи дека нуклеарното оружје на земјата ќе биде во зголемена состојба на подготвеност за лансирање.

Амбасадорката на САД во Обединетите нации Линда Томас Гринфилд рече дека наредбата е неприфатлива ескалација.

„Тоа значи дека претседателот Путин продолжува да ја ескалира оваа војна на начин кој е тотално неприфатлив и ние мораме да продолжиме да ги запираме неговите постапки на најсилен можен начин“, рече Томас Гринфилд во интервју за Си-Би-Ес.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази загриженост од изјавата на Путин и рече дека тоа покажува колку е „сериозен“ застојот околу руската инвазија на Украина.

Вчера група западни земји се согласија да го блокираат пристапот на „одбраните“ руски банки до финансискиот систем СВИФТ и да воведат „рестриктивни“ мерки против руската централна банка поради неиспровоцираната агресија на Путин против Украина. Се очекува овие потези сериозно да и наштетат на руската економија и на рубљата.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1