СДСМ и понатаму „тесно“ пред ВМРО-ДПМНЕ на 80 отсто пребројани избирачки места


Според податоците на ДИК, коалицијата на СДСМ продолжува тесно да води пред ВМРО-ДПМНЕ и партнерите и по 80 отсто од пребројаните избирачки места (2 773 од 3 480).

И во албанскиот политички блок состојбата е непроменета, каде што ДУИ води пред Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Во проценти, на територијата на целата земја резултатот сега е следен:

СДСМ и коалицијата – 36,54%

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата – 35,61%

ДУИ – 10,6%

АА/А – 8,31%

Левица – 4,03%

ДПА – 1,4%

Интегра – 1,37%

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1