Се евакуира оштетената болница во Загреб, мајки со бебиња во рацете се пред објектот


Се евакуира оштетената болницата за гинекологија и акушерство во Загреб

Од денешниот земјотрес, со јачина од 5,3 степени по Рихтеровата скала, објектот потресе големи оштетувања, по што мајките мораа бебињата на раце да ги изнесуваат од болницата која се наоѓа на улицата Петрова, каде што има и други оштетени објекти.

Hrvaska, Zagreb. Hrvasko je davi ob 6.24 stresel potres z magnitudo 5,3 in zariscem sedem kilometrov severno od Zagreba. Potres je bilo cutiti tudi v Sloveniji. Ljudje na ulicah v strahu pred novim potresnim sunkom. Foto: STA

Директорот на болницата кажа дека по драматичните случувања сега сите мајки и бебиња се наоѓаат на безбедно.

Опремата за интензивна нега на новороденчиња, исто така, се носи на безбедно бидејќи е потребна.

Ситуацијата дополнително ја компликува коронавирусот, па надлежните апелираат граѓаните де не се собира во групи бидеќи може лесно да се пренесе заразата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1