Се роди кралското бебе – Кејт и Вилијам имаат син


Војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон роди момче тешко 3800 грама, а Британија во 4.24 по локално време доби престолонаследник, објавија од Кенсингтонската палата. Пред палатата се слушаат воодушевени извикувања и аплаузи.

cos-01-kate-middleton-prince-william-deОваа вест ја соопшти прес службата од Бакингамската палата.

Ова е историски момент за британската монархија бидејќи првото дете на двојката ќе стане третото во редот наследници на британскиот престол по принцот Чарлс и Вилијам, и евентуално ќе стане крал или кралица.

Кралицата, Војводата од Единбург, Принцот од Велс, Војводката од Корнвол, Принцот Хари и членовите на двете фамилии и се разбира принцот Вилијам, се пресреќни од вестите кои пристигнаа од Сент Мери болницата.

Нејзиното Височество, Keјт и нејзиното бебе се во добра здраствена состојба и ќе ја поминат вечерта во болницата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1