Шпанија во паника: За еден ден над 1 500 заразени со коронавирус


Шпанските здравствени власти во денеска објавија дека биле откриени повеќе од 1.500 нови случаи на инфекција со коронавирус во земјата во изминатите 24 часа.

Со ваквата бројка , Шпанија заедно со Италија, стана новата големо европско жариште на Ковид-19.

Досега се идентификувани повеќе од 5.800 случаи, а 135 лица починале.

Во тек е итен состанок на шпанската влада за да се разговара за прогласување на вонредна состојба, што би било втор пат во поновата историја на земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1