Силен земјотрес ја погоди Индонезија, прогласена вонредна состојба!!


Земјотрес со јачина од 7,1 степен ја погодил Индонезија пренесе „Раша Тудеј“.

Епицентарот на силниот земјотрес бил кај мореузот Малука, на околу 134 километри од индонезиското острово Теренте.

Властите во Индонезија веднаш прогласиле вонредна состојба и предупредиле на опасност од цунами.

Засега нема информации за евентуалните штети од силниот земјотрес.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1