Сите девојчиња имале ЛИНДАН во крвта во Скопје – Докторка направила испитување во 2007


Хаваријата во Охис ги извади на површина информациите за тоа што се токсично се крие во оваа фабрика.

Работите се до толку сериозни што пред една деценија и повеќе докторка од клиниката за детски болести направила цела студија за тоа зошто девојчињата предвреме влегуваат во пубертет, испитаници имало од цела Македонија, и од сите делови на Скопје. Резулатот бил дека сите во својот организам содржеле извесно количество на Линдан, поради што белгиската лабораторија со која што работеле на студијата изразила нота на загриженост што се случува со линданот како отров во Македонија и зошто толку се изложени граѓаните?

Видеото во линк е од емисијата 360 степени на Алсат-М

Доколку пред деценија и повеќе во една студија се добиени овие резултати, којзнае колкаво е количеството на линдан сега во организмот на граѓаните ширум Македонија, посебно на Скопјани, претпоставки се дека податоците се алармантни.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1