Славчо Попоски: СИЛНА СУША и ЛЕТНА топлина речиси до крајот на октомври


Октомври месец поминува во знакот на далеку потопол од нормалата односно температурите се повисоки од нормалните за околу десет степен а врнежите се далеку под просекот за октомври месец.

Foto – flickr.com

Понатаму под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ ќе имаме стабилно, суво и сончево време со сосема мала локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени. Ув индексот ќе има не многу висока вредност и ќе изнесува 4.

Според сегашните анализи има услови самиот крај на овој месец да помине во знакот на стабилно, суво и лето време.

За нови и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1