Сопственикот на Бритиш Ервејс за милијарда евра во кеш ја купува Ер Европа


Сопственикот на Бритиш Ервејс, ИАГ, објави дека постигнал договор за купување на шпанскиот авиопревозик Ер Европа за милијарда евра во кеш, со што ја зајакнува позицијата за патувања од Европа кон Јужна Америка и на Карибите.

Договорот со „Ер Европа“ беше потпишан од шпанската подружница Иберија и треба да биде склучена во втората половина на следната година, пренесува ИАГ.

Тие очекуваат шпанскиот превозник да го зголеми својот профит уште во првата деловна година по договорот. Враќањето на вложениот капитал треба да се зголеми најдоцна во рок од четири години.

Ер Европа нуди домашни и меѓународни летови до 69 дестинации, вклучувајќи прекуокеански летови до Јужна Америка, САД и Карибите.

Минатата година компанијата оствари приходи од 2,1 милијарди евра и оперативна добивка од 100 милиони евра. Биле превезени вкупно 11,8 милиони патници и ја завршија годината со флота од 66 авиони.

„Со аквизицијата на„ Ер Европа “, ИАГ ќе добие нов, конкурентен, економичен авиопревозник и истовремено ќе ја консолидира позицијата на Мадрид како водечки центар на Европа. Резултатот ќе биде лидерската улога на ИАГ во Јужниот Атлантик“, рече извршниот директор на ИАГ, Вили Волш.

Третиот по големина европски превозник со ниска цена Норвешка Ер го потресе трансатлантскиот пазар на патувања со намалени цени на билетите. Во октомври, тие се здружија со JetBlue Airways, овозможувајќи им на европските патници да го резервираат своето патување директно во стотици градови во САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1