Срушени згради – Албанија на улица, четири земјотреси во рок од пет часа


Земјотресот со најголем интензитет, а кој го почуствуваа и македонските граѓани, се случил во близина на Драч со магнитуда од 6,4 степени и на длабочина од 10 километри.

Десетина минути подоцна во Тирана е почуствуван земјотрес со магнитуда од 5.3 степени а во последните пет часа во Албанија се почуствувани дури четири земјотреси. Останатите два се со магнитуда од 4.1 и 3.8 степени според Рихтеровата скала.


6

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1