Супервулканот е пред ерупција – светот во паника, не чека глобална катастрофа (Видео)


Најлошо што може да се случи е целосна ерупција на целата планета, затоа што она што во моментов во длабочината, под американскиот континент, во центарот на земјата, се случило е нешто што никогаш претходно се нема случено.

vulkan3Научниците, но и граѓаните на Северна и Јужна Америка се согласуваат за една работа. На просторот на двата континента се случуваат работи кои не се случиле никогаш во историјата на Северна и Јужна Америка. Граѓаните живеат во страв затоа што сите знаци укажуваат на постепена ерупција и уништување, а американските научници, иако се шокирани, ја смируваат јавноста говорејќи дека нема простор за паника и дека ништо нема да се случи.

Последните неколку месеци, а најмногу во последните неколку недели, сеизмичката активност на американско тло е неверојатно зголемена. Потресите ја тресат цела Америка секојдневно и секој час. И до 300 потреси се забележани секојдневно во последните пет дена. Последните неколку месеци се појавиле значителни број на дупки кои голтаат се пред себе. Куќи, автомобили, луѓе.

ohajo_dupka-500Последната таква катастрофа се случи пред неколку дена во Њујорк кога под зграда се отворила дупка која го проголтала целиот објект и убила 60 луѓе. Во исто време се случила и експлозија која предизвикала да се срушат и околните згради. На крајот е утврдено дека зградата не паднала поради експлозијата, туку поради дупката. Американските медиуми известуваат дека ова што се случува во последните денови е нешто што никогаш досега не е забележано во историјата на континентот.

На пример во средата во Чиле повторно се случил земјотрес кој предизвикал цунами и земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтеровата скала. Во исто време во Панама се случил земјотрес со јачина од 5,1 степени. Во исто време случил идентичен земјотрес како во Панама и во Јужна Калифорнија. Сите овие земјотреси се последица на будење на еруптивниот вулкан кој што спие веќе 40 години. Жителите се евакуираат, а научниците предупредуваат дека сеизмичката активност на тоа подрачје и понатаму е доста активно.

crni dupki2Лос Анџелес во петокот беше погоден со земјотрес од 5,1 степен по Рихтер, по што следувале стотина нови потреси со нешто послаба јачина, но на истото подрачје. Орегон во последните пет дена доживеал над 100 земјотреси со јачина од 3,1 според Рихтер. Но во Орегон се случиле уште неколку катастрофи, како што е лизгање на земјиштето кое проголтува се пред себе.

Тоа што најмногу ги загрижува научниците се системските потреси на подрачјето Rinf of Fire односно огнениот прстен, како што е наречено подрачјето, односно џиновскиот прстен во Тихиот Океан. Тој содржи преку 75% од жариштата на земјотреси на планетата. Неговата линија на пукнатина се движи низ целиот западен брег, на Северна и Јужна Америка од Патагонија па се до Аљаска, а потоа се движи кон југ, под источниот Пацифик, за да на крајот заврши во Азија и Австралија. Сите најголеми потреси се случуваат во внатрешноста на тој прстен, што претставува системска активност, која не е вообичаена, и тоа ги загрижува големиот дел од научната јавност.

Jelouston-dnevne-600x450

Во тој прстен се наоѓаат преку 90% од сите вулкани на планетата. Научниците предупредуваат дека доколку овој тренд продолжи, би можело да дојде до ерупција на вулканите и земјотресите ширум планетата, што би можело да предизвика хаос и уништување на целата планета. Но, исто така говорат дека шансите за такво нешто се доста мали и ги предупредуваат луѓето да го почекаат развојот на работите и да не креваат паника. Но, штом го сооптшија тоа, во тој момент паниката се рашири низ целиот американски континент.

Мејнстрим медиумите со ширењето на извештаите ја подигаат тензијата и паниката на уште повисоко ниво. Голем број на научници тврдат дека потресите во вакви мали временски разлики, заедно со цунамите и ерупциите, не се случиле никогаш претходно на просторот на САД со ваков интезитет, Најавена е дури и ерупција на Јелоустон, односно најсилниот вулкан на американскиот континент што би можело да предизвика катастрофални последици. Количината на хелиум од 4 од Јелоустон драматично е зголемена.

Во последните неколку месеци дошло до подигање на тлото во висина од 6 до 7 сантиметри и поткренување за 1 сантиметар кон југоисток, бележи NRVI GPS станицата. Мерењето на другите ќелии во пределот на Јелоустон покажуваат помало движење кое укажува на кружната линија на деформирање на тлото. Покрај патеката дошло до ненадејно избивање на хелиум – 4 доста ретка форма на хелиум. Присуството на овој гас ги изненадил научниците затоа што исфрлањето на тој гас ја потврдува вулканската активност.

jelouston-super-vulkanПоследниот извештај покажува дека количините на хелиум -4 ја преминува количината која се наоѓа во кората на вулканот, што е знак дека хелиумот доаѓа од вулканската длабочина. Научниците порачале дека никогаш додека постоел човекот на оваа планета, се нема случена ваква активација на овој вулкан. Покрај сетоа ова дошло и до голем број на земјотреси на тоа подрачје што предизвикало до исфрлање на магма. На интернет постои и видео снимка на бизони кои бегаат од вулканот што е доказ дека нешто со него ќе се случи.

„Животните ја чувствуваат катастрофата“, напоменуваат Американците кои се смртно исплашени поради ова чудно прстенесто поврзано избивање на земјотреси, ерупција и појава на пукнатини во последните неколку дена. Најлошо што може да се случи е целосна ерупција на се она што се случува во моментов под земјата на американскиот континент, нешто што никогаш претходно се нема случено. Погледнете ја снимката со бизоните кои бегаат. Многу луѓе во овој момент се прашуваат дали треба да го слушнат инстиктот на спас за својот живот, или она што владата го говори, дека ништо нема да се случи, иако сите знаци го покажуваат спротивното. Едно е сигурно, со природата не смееме да си играме.

Share Button

Tags:

Љубиша Владимиров

Автор инфо

One Response to “Супервулканот е пред ерупција – светот во паника, не чека глобална катастрофа (Видео)”

  1. nina #

    ај сега некој нека ја објасни оваа реченица :цитирам,, Многу луѓе во овој момент се прашуваат дали треба да го слушнат инстиктот на спас за својот живот, или она што владата го говори, дека ништо нема да се случи, иако сите знаци го покажуваат спротивното.” како ке си го спаси човек животот ако експлодира цела планета? а? многу смешно. нема ништо да се случи барем во наредните неколку години . Од кај знам? прочитајте во Откровението . Но не е далеку времето на второто Христово Пришествие!

    05/04/2014 18:28 at 18:28 Reply

Остави коментар

UA-33057274-1