Tag Archives: vulkan

Еквадор: Вулкан еруптирал исфрлајќи лава еден километар во воздух – Видео + Фото

Вулканот Тунхурава на Еквадор исфрлил лава еден километар во воздух, а усвитената магма и гас се шурат на три километри од кратерот, пренесува Бета.

______________________________________________________________________________________________________

Спектакл на природата: Река од лава се влива во Тихи Океан кај Хаваи

Лава од отворот на вулканот Килауе на хавајскиот Голем остров во саботата почнала да истекува и да се влева во океанот.

______________________________________________________________________________________________________

Н.Зеланд: Можна ерупција на вулканот од Господар на прстените

Вулканот Руапеху, кој е дел од трилогијата „Господар на прстените“ во кој ја имаше улогата на проколнатата шума во земјата Мордор, постои можност наскоро да се активира.

______________________________________________________________________________________________________

Ерупција на вулкан во Гватемала

33.000 луѓе побегле поради ерупција на вулканот “Фуего” во Гватемала. Сеизмолозите соопштија дека од вулканот висок 3.763 метри се чула серија јаки експлозии, а од него излегол густ облак дим висок три километри.

______________________________________________________________________________________________________

Се активираше вулкан во Никарагва

  Највисокиот вулкан во Никарагва се активирал. почнал да исфрла чад и гас во атмосферата. Жителите од околината во паника ги напуштиле своите домови, а ќе бидат евакуирани и сите жители во подножјето, околу 3000 луѓе

______________________________________________________________________________________________________

Супервулкан може да биде причина за глобална катастрофа

Во заливот на Неапол, во близина на некогашниот римски град Помпеја, кој што бил затрупан во 79 година пред нашата ера, поради ерупцијата на некогашниот вулкан Везув, (катастрофа во која што загинале илјадници луѓе), се наоѓа супервулкан кој што би можел да убие милиони.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1