Тажна вест: Почина основачот на „Златно славејче“


Почина Благоја Јордановски, еден од првите македонски народни учители, еден од највредните и најпознатите активисти околу детското згрижување и напредување во нашата земја.

Јордановки е роден на 25.02.1930 година во Штип.

Припаѓа на првата генерација народни учители кои ја завршија учителската школа во “ Никола Карев”.

Беше директор на пионерскиот дом “Карпош” и секретар на Градскиот сојуз за грижи и воспитување на децата од Скопје, како и учител и директор на децата прогонети од Егејска Македонија во градот Бела Црква, Војводина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1