Трамп им се закани на Русите: Мора да си заминете од Венецуела, сите опции се на маса


Бидејќи два руски авиони со воени државници слетале во Каракас, се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп, кој ги предупреди Русите да ја напуштат Венецуела.

„Русија мора да замине, сите опции се на маса“, рекол Трамп.

Група руски воени експерти допатувале во Венецуела на консултации со владини државници.

Извори велат дека нема ништо мистериозно во тоа, затоа што посетата е резултат на договори кои двете земји ги потпишале во минатото.

Исто така, во САД од 1823 година посто така наречена „Монроова доктрина“ со која се одредуваат посебни интереси во областа на националната безбедност во Северна и Јужна Америка.

Во документот е пропишано дека САД имаат обврска да се спротистват на можни влијанија и други земји во двата дела на американскиот континент.

Share Button
MK News

Автор инфо

One Response to “Трамп им се закани на Русите: Мора да си заминете од Венецуела, сите опции се на маса”

  1. Trpe #

    Venecuela e bogata so nafta i kako takva e cel na pljacka a Rusija im smeta!

    30/03/2019 06:36 at 06:36 Reply

Остави коментар

UA-33057274-1