Трамп прогласи победа, од Устaвен суд ќе бара стоп за пребројувањето на гласовите


Американскиот актуелен претседател Доналд Трамп изјави денеска: „Ние победивме на овие избори“.
Тој најави дека ќе се обрати до Уставниот суд да се запре пребројувањето на гласовите.

„Ова е измама на американската јавност. Ова е срам за нашата земја“, изјави Трамп од Белата куќа и додаде:

„Подготвени сме да ги освоиме овие избори. Да бидам искрен, ние победивме на овие избори“.

Ниту тој, ниту Џо Бајден досега немаат освоено 270 електорски гласови, колку што им е потребно за победа.

Трамп побара од Врховниот суд да се вмеша во изборниот процес.

„Ќе одиме на Врховен суд. Сакаме броењето веднаш да прекине“, кажа Трамп.

Во предизборната кампања, Трамп често истакнуваше дека е недозволиво некои држави да ги бројат гласовите откако изборите ќе завршат, сметајќи дека тоа води кон измама.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1